פסיכולוגיה של כלבים

פסיכולוגיה של כלבים - על מה חושב הכלבמבין כל חיות המחמד, הכלב מסתגל בקלות רבה במיוחד לחיים לצד בני האדם. את ההבנה ההדדית והחיבה מצידו של הכלב, חב הבן אדם לעובדה שתהליך הביות התבצע על בסיס רצוני, כאשר שני המינים חלקו ביניהם מזון ומחסה. כתוצאה משיתוף פעולה ההדדי התחיל תהליך האינטגרציה של כלבים לחברה האנושית. כלב לא יכול לשרוד בלי בני אדם, אך גם החיים שלנו בלי כלבים לא יהיו מלאים.

איזה סוג זיכרון יש לכלבים? פסיכולוגים מעריכים שכלבים מסוגלים “לזכור” משהו לא יותר מכמה שעות, אך הם בעלי זיכרון אסוציאטיבי מעולה. ככל הנראה, כלב אף פעם לא שואל את עצמו: “איפה כרגע נמצע הבוס??”, אבל ברגע שישמע את רעש המנוע של מכונית המשפחתית נזכר בו.

הכלב מתייחס למשפחה כאל להקתו. הבית של המשפחה – השטח שלו. כאשר מאבד כלב את בעליו ואת ביתו, האיזון הנפשי מופר. כלבים שנזקו מהבית או הועברו לעמותות אימוץ סובלים קשות. ניתוק מהלהקה הקבועה מכניס כלבים למצבי לחץ נפשיים ועל מנת להחזיר את האיזון הם חייבים “לאמץ” להקה חדשה.

חרף העובדה שלעיתים קרובות כלבים הם בעלי נתונים פיזיים וסנסוריים מרשימים, הם מאד שובבים. אולי על זה מתבססת ההבנה ההדדית בין כלבים לילדים והאמון שנותנים ילדים הכי קטנים בכלבים הכי גדולים.

סוסים, חתולים, ציפורים וחיות אחרות גם הם בעלי אופי סובלני, אך הם פסיביים וחסרי יוזמה. כלבים אוהבים לשחק: הם פעילים ואקטיביים. אפילו כלב בעל אופי הכי קשה יכול להבליג על הרבה דברים לילדים, כולל משיכות בזנב. אבל כשילד מתבגר ומנסה לכפות את רצונו על כלב, מצב יכול להשתנות באופן “מסתורי”. בדיוק כך, כלבות מפסיקות להניק גורים בוגרים. יכול להיות שסוד הדבר טמון בעובדה שבגוף של ילד ושל גור יש כמות גדולה יותר של אשלגן ומגנזיום מגופו של אדם בוגר והריח גורם לכלב להתייחס לילדים ביתר הבנה ומתירנות.

אחת התופעות הנפוצות בפסיכולוגית כלבים היא הקנאה. היא יכולה להתעורר אצל כלב שחי זמן מה במשפחה ללא ילדים ואז פתאום ביום בהיר אחד נוחתת עליו “התוספת ללהקה”. אם כלב מגלה סימני עוינות כלפי התינוק, הוא חייב להישאר תחת פיקוח תמידי ואף פעם לא לבד עם מקור של “אי שביעות רצון”. במקרה כזה, כלב לא צריך להימסר (להיזרק מהבית), אלא הוא צריך לקבל את אותו יחס שהוא קיבל לפני הופעת תינוק. בדרך כלל ברגע שתינוק מתבגר ומתחיל ללכת, בינו לבין כלב מתחילה להתגלות הבנה הדדית מלאה.

הניסיון מלמד כי חובה להסביר לילד שכלב הוא לא צעצוע אלא יצור חי ולכן אסור להפריע בזמן שכלב אוכל, שותה או ישן, אסור להאכיל משולחן ואסור לתת לכלב ללקק פנים (תחשבו מה כלב ליקק לפני). למזלנו כלבים הם מאד סובלניים, אך על כלבים זקנים תמיד כדאי לפקוח עין, כי החבר החדש והתזזיתי במשפחה לא תמיד יכול למצוא חן בעיניהם.